pondelok, 16. júna 2014

Martinská ferata

     21. 06. 2014 má byť oficiálne otvorenie zaistenej cesty na Martinské hole, no my sme sa vybrali na začiatku týždňa, keď cesta nieje obsadená turistami a dá sa kochať prírodou bez ľudí. Tradične autom na konečnú 41-tky, kde už vidieť novú červenú turistickú značku vedúcu až na Hole, prechádzajúcu Pivovarským potokom. Prechádzame Nebíčkom, "obdivujeme" stavby na lúke pod lesom a vchádzame do doliny.
       Po chvíli prichádzame ku banskému vozíku a drtičke, čo sú pozostatky banskej činnosti pod Hoľami. Pokračujeme ďalej, najprv úzkou dolinkou, ktorá sa neskôr otvára. Tu si močím svoje nohy v jazierku. Toto bol čierny deň pre pstruhy žijúce v potoku. Škody po tomto čine sa počítajú na tisíce...   
     Dolinka sa opäť uzatvára, aby nás vypľula rovno pri začiatku zaistenej cesty. Posedíme, podiskutujeme s turistami, čo idú ľahší variant. My však nastupujeme, Aďo si dáva na ruky rukavice, mysliac si, že bude viac vládať, no jeho dych to nijako neovplyvní. Aj tak nevládze. Pre istotu ho s Jožom čakáme, čo ak by sa vrátil. Prechádzame až na križovatku, kde odbáčame v pravo na Céčko. Nástup je výdatný, strmý, na čo upozorňujú aj výstrahy z horskej služby. My s Jožom vpredu, Aďo sa plazí za nami. Postupuje pomaly, občas na neho aj zakričím, no to už neodpovedá. Asi má dosť. Ďalší strmý úsek končí a my sme na konci cesty, teraz lesom ku krížu. Tu oddychujeme a zapisujeme sa do knihy.
 
    Pokračujeme ďalej až na cestu, ktorá nás dovedie ku chatám na Holiach. Po pivku a ideme opekať. Vyťahujem z plecniaku špekáčky a plním prázdne bruchá kamarátov. Oheň padne vhod, bo po tom pive je nám akosi chladno. Mastné papule utierame do rukávov a schádzame popri dele dolu. Na Osikove skratkou dolu, aby sme nemuseli po asfaltke, kde Aďo zavelí "Ideme tadeto!", a my sa necháme nahovoriť až zídeme niekde nad Záturčím. S úsmevom na tvári sa vraciame investičkou k autu.
       Vďaka dobrovoľníkom, čo vystavali a sprístupnili takúto peknú dolinku. Dúfame, že obohatí nejedného turistu o pekne zážitky a budeme si ju chrániť a neznečisťovať. 


S ÚSMEVOM TO IDE LEPŠIE!!!